Większość z nas lubi aktywnie spędzać czas i na wyjazdy zabiera swoje rowery. Podpowiadamy, w jaki sposób bezpiecznie je przewozić.

Rower do bagażnika
Trzeba przyznać, że najmniej problemu z takim ładunkiem będą miały osoby posiadające samochody typu van. W takich autach bez problemu nie tylko zmieszczą się ludzie, ale również rowery. Pozwala na to spora przestrzeń dostępna w tylnej części samochodu. Nad takim rozwiązaniem można pomyśleć, jeżeli na wyjazd wybieramy się w maksymalnie cztery osoby. Przy większej liczbie pasażerów pojemność vana może być za mała. Przed wyruszeniem w drogę należy dodatkowo zabezpieczycie rowery, tak aby nie mogły się przemieścić podczas jazdy.

Rower na dach
Nie wszyscy są jednak posiadaczami samochodów z przestronnymi bagażnikami. Dla niejeżdżących vanami proponowane są inne rozwiązania. Wystarczy zaopatrzyć się w odpowiedni bagażnika rowerowy. Dzisiaj na rynku dostępne są ich różne modele. Odpowiadający naszym potrzebom bagażnik rowerowy można kupić lub wypożyczyć na czas wyjazdu. Chyba najbardziej popularny to ten, który można montować na dachu auta. Zanim jednak wyruszycie po jego zakup, musicie sprawdzić, czy wasz samochód posiada odpowiednie mocowania – tzw. belki. Dachowe bagażniki mają swoje plusy i minusy. Do tych pierwszych należy atrakcyjna cena oraz pojemność. Przy zakupie bagażnika dachowego warto sprawdzić, czy posiada on w zestawie elementy potrzebne do jego szybkiego montażu. W przypadku najtańszych rozwiązań bagażnik będziemy musieli zamontować za pomocą własnych narzędzi, co może zająć dużo więcej czasu. Rowery przewożone na dachu mocno ograniczają dynamikę jazdy. Wysoka konstrukcja przy hamowaniu i przyspieszaniu powoduje dodatkowe obciążenia, co przekłada się na wyższe spalanie. Kierowcy przewożący rowery na dachu nie powinni jechać z prędkością powyżej 130 km/h. Należy także unikać gwałtownego hamowania oraz gwałtownych manewrów. W dłuższych trasach zaleca się także sprawdzanie – co kilkadziesiąt kilometrów – czy mocowania rowerów są stabilne i dobrze przykręcone.

Rower do tyłu
Dobrym wyborem jest również bagażnik samochodowy na rower, który montowany jest na haku. Trzeba przyznać, że zaraz po modelu dachowym, ten rodzaj przewożenia rowerów cieszy się największą popularnością. I tak samo, jak przy bagażniku dachowym, tak również tutaj są plusy i minusy użytkowania. Pierwszy minus to koszt. W przypadku bagażnika montowanego z tyłu pojazdu jest on dużo droższy niż bagażnik dachowy. Plusem jest komfort jazdy oraz mniejsze zużycie paliwa. Bagażnik na hak może jedynie ograniczać pole widzenia z tyłu, jednak dla wprawnego kierowcy nie jest to żaden problem. Dodatkowo w żaden sposób nie ograniczacie swojej powierzchni bagażowej. Wybór odpowiedniego, ale bezpiecznego bagażnika zależy tylko preferencji użytkownika.

Jeśli jednak potrzebujesz przewieźć coś większego niż rower – zadzwoń do nas! Laweta za grosze – najlepsza i najtańsza autopomoc w Gdyni! Działamy w obrębie takich dzielnic jak Dąbrowa, Karwiny, Chwarzno, Wiczlino, Witomino, Mały Kack, Wielki Kack, Orłowo, Redłowo, Śródmieście, Grabówek, Leszczynki, Chylonia, Cisowa, Pogórze, Obłuże i Oksywie. Wystarczy jeden telefon, a wkrótce będziemy u Ciebie z pomocą.


0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *