Unieruchomiony w piasku, śniegu lub błocie pojazd to stosunkowo często występująca sytuacja, szczególnie w okresie jesienno-zimowym. Zazwyczaj najrozsądniejszym rozwiązaniem będzie telefon do lokalnej pomocy drogowej – po nawiązaniu kontaktu i wytłumaczeniu sytuacji profesjonalna laweta w krótkim czasie pojawi się na miejscu zdarzenia i szybko pomoże nam rozwiązać problem.
Przy odrobinie chęci i zapoznaniu się z podstawową wiedzą dotyczącą wyciągania zakopanego auta jesteśmy jednak w wielu przypadkach w stanie sami uporać się z tą nieprzyjemną sytuacją. W tym artykule w kilku krokach opiszemy w jaki sposób przeprowadzić taką operację bezpiecznie i – co najważniejsze – skutecznie.
1) Bezpieczeństwo
Przede wszystkim powinniśmy upewnić się, czy miejsce, w którem ugrzązł nasz samochód jest miejscem wystarczająco bezpiecznym aby przeprowadzić takie działania na własną rękę. Unieruchomienie przy ruchliwej drodze lub na skraju zbiornika wodnego to zdecydowanie sytuacje, w których nie powinniśmy podejmować prób samodzielnego wyciągania – w takiej sytuacji z pomocą przyjdzie nam pomoc drogowa. Jeżeli miejsce zdarzenia spełnia podstawowe wymogi bezpieczeństwa możesz przejść do kolejnego punktu.
2) Sprawdź linkę
Kolejnym krokiem będzie odpowiednie przygotowanie linki holowniczej lub taśmy do holowania. Należy je starannie rozwinąć i wyprostować – bardzo istotnym jest, aby pozbyć się wszelkich supłów i zgięć, ponieważ mogą one znacząco wpłynąć na jej wytrzymałość i utrudnić akcję. Koniecznie sprawdź także w jakim jest stanie – jakiekolwiek pęknięcią lub naderwania będą stanowiły niebezpieczeństwo, autolaweta w takiej będzie znacznie lepszym rozwiązaniem.
3) Punkt zaczepienia linki
Linkę należy zamocować do specjalnego punktu zaczepienia. Jego położenie może się różnić w zależności od modelu pojazdu, dlatego też najlepiej jest zweryfikować jego umiejscowienie w książce pojazdu. Pod żadnym pozorem nie wolno mocować linki do elementów do tego nieprzystosowanych jak na przykład zderzak – w większości przypadków skończy się to urwaniem elementu i kosztowną naprawą.
4) Ułóż odpowiednio linkę
Po przełożeniu linki przez specjalny otwór lub zamontowaniu jej na haku obu pojazdów należy ją wyprostować i ułożyć w linii pomiędzy pojazdami i jeżeli to możliwe naprężyć.
5) Wyciąganie
Ustaw pojazd wyciągający naprzeciwko pojazdu unieruchomionego. Upewnij się, że linka holownicza jest zaczepiona w odpowiednich miejscach. Powoli rusz pojazdem holującym aby naprężyć linkę, a następnie upewnij się, że w pojeździe wyciąganym ustawiony jest bieg neutralny i hamulec ręczny nie jest zaciągnięty. W samochodzie wyciągającym ustaw pierwszy bieg i wolno rusz do przodu. Kiedy zakopane auto uda się wyciągnąć na twardszą nawierzchnię można śmiało rozpocząć usuwanie linki holowniczej po uprzednim jej poluzowaniu.
W wielu przypadkach unieruchomienie pojazdu może wiązać się z koniecznością wezwania wyspecjalizowanej pomocy drogowej. Jeżeli miejsce, w którym ugrzązłeś jest niebezpieczne lub istnieje ryzyko, że samochód, który przybędzie z odsieczą również może zostać unieruchomiony – nie zwlekaj, laweta jest gwarancją powodzenia z racji posiadanego doświadczenia oraz profesjonalnego sprzętu jak np. wyciągarki.
Jeżeli zdarzyła ci się nieprzyjemna sytacja podobna do wyżej opisanej – zadzwoń do nas na numer 662 512 663 – przybędziemy z pomocą na terenie całego Trójmiasta.
1 Komentarz
Mariusz · 24 lutego, 2020 o 10:01 am
Naprawdę fajny i wyczerpujący materiał. Mam tylko nadzieje że mi się nie przyda.