Każdego dnia zmotoryzowana część społeczeństwa pokonuje dzięsiątki a nawet setki kilometrów za kierownicą swojego auta. Każdego dnia także narażeni są na niebezpieczeństwa na drodze, głownie związane z brawurą innych uczestników ruchu, warunkami atmosferycznymi lub usterkami pojazdu. Tym razem chcielibyśmy przybliżyć Tobie pięć najczęściej występujących awarii samochodów oraz wytłumaczyć w jaki sposób możemy im zapobiec oraz jak z nimi sobie radzić.

Przebita opona

Wielu z nas zdążyło już w swojej karierze kierowcy złapać 'kapcia’. Przebita opona to jedna z najczęstszych usterek i wyjątkowo ciężko się przed nią uchronić. Na pewno warto zapewnić naszemu autu 'obuwie’ wysokiej jakości. Większość opon renomowanych marek wykonana jest ze znacznie wytrzymalszych tworzyw i przechodzi bardziej wymagające kontrole jakości, dzięki czemu mamy większe szanse uniknąć tego uciążliwego problemu. Istotne jest również, aby zwracać uwagę na znajdujące się na nawierzchni po której jedziemy przedmioty. Niekiedy na swojej drodze możemy napotkać rozbite butelki, śruby bądź ostre fragmenty kamieni. Warto wtedy zwolnić i w miarę możliwości ominąć zagrożenie. Koniecznie upewnij się też, czy posiadasz w samochodzie koło zapasowe oraz czy ciśnienie zarówno w zapasie jak i w oponach używanych jest na odpowiednim poziomie. Brak koła zapasowego/dojazdowego prawdopodobnie poskutkuje koniecznością wezwania pomocy drogowej.

Awaria silnika

Równie często występującym problemem są awarie silnika. Powodów takiej usterki może być wiele – zerwany pasek rozrządy, zatarty silnik, awaria turbiny czy przepalona uszczelka głowicy. Objawia się ona na ogół spadkiem mocy silnika, jego głośniejszą pracą lub znacznie większą produkcją spalin. Aby uchronić się w miarę możliwości przed zniszczeniem jednostki napędowej warto regularnie wymieniać olej i dbać o jego odpowiedni poziom. Nie zaszkodzi również od czasu do czasu odwiedzić mechanika aby fachowo przeanalizował pracę silnika. Uszkodzenie motoru może być niezwykle kosztowne i uniemożliwić dalszą jazdę. W takim przypadku konieczna będzie pomoc lawety.

Awaria sprzęgła

Nadmierna eksploatacja i nieumiejętne korzystanie to najczęstsze przyczyny awarii sprzęgła. Dynamiczne, ostre manewry sprzyjają degradacji tego elementu, podobnie jak jazda na tzw. 'półsprzęgle’. Istotne jest zatem aby nasza jazda była płynna, nie warto też nadmiernie 'piłować’ samochodu ruszając ze świateł. Uszkodzenie sprzęgła zazwyczaj uniemożliwia nam dalszą jazdę, ponieważ bardzo łatwo uszkodzić nam będzie skrzynię biegów i silnik. Pozostaje wezwać pomoc drogową.

Awaria hamulców

Jedną z najbardziej niebezpiecznych usterek jest awaria hamulców. Gdy nasz pojazd jest rozpędzony czas wytracania prędkości bez użycia hamulca może być naprawdę długi. Najprawdopodobniej nawet jeśli zorientujemy się o tym fakcie wyjątkowo wcześnie, to będziemy musieli pokonać jeszcze znaczny odcinek zanim uda nam się auto zatrzymać. Bardzo ważne jest aby regularnie sprawdzać stan naszych hamulców i nie zwlekać z wymianą klocków do zupełnego ich starcia. Samochodem z niesprawnym układem hamulcowym nie można poruszać się po drogach, zatem i w tym wypadku musimy wezwać lawetę.

Awaria układu elektrycznego

Większość nowych aut jest naszpikowana elektroniką. Czujniki parkowania, systemy ostrzegania czy wbudowana nawigacja to fajne 'bajery’, ale zwarcie w którymkolwiek z tych elementów może poskutkować uszkodzeniem instalacji elektrycznej, a co za tym idzie uniemożliwić nam dalszą jazdę lub włączenie silnika. Bardzo istotne jest aby regularnie sprawdzać stan układu elektrycznego w naszym aucie i szybko reagować na wszelkie niepokojące sygnały.

Jeżeli przydarzyła Ci się któraś z ww. usterek i szukasz pomocy na drogach Gdańska, Gdyni lub Sopotu – zadzwoń do nas! Będziemy u Ciebie lada moment.

Kategorie: Porady

2 Komentarze

Michał · 10 lutego, 2020 o 12:42 am

Dzięki za porady!

Auto · 22 kwietnia, 2020 o 6:53 pm

Najczęstszym powodem awarii są zaniedbania. Każda większa awaria bierze się z drobnych zaniedbań.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *