Na tempo zużycia danego pojazdu wpływa wiele istotnych czynników. Jednym z nich jest częstotliwość jego eksploatacji oraz sposób konserwacji. Warto wiedzieć jak zadbać o poszczególne części naszego samochodu, aby uniknąć częstych wizyt u mechanika oraz co gorsza – dużego wydatku jakim jest przymusowy zakup nowego auta, gdy obecne odmówi posłuszeństwa.

Jednym z kluczowych mechanizmów, wymagającym regularnej dbałości, jest silnik i jego osprzęt. Dzięki stałej kontroli poziomu oleju jesteś w stanie zminimalizować ryzyko tarcia między poszczególnymi elementami oraz przegrzania silnika. Należy też zwracać uwagę na regularne wymienianie filtrów powietrza (zabezpieczają silnik przed dostępem cząsteczek stałych) oraz filtrów kabinowych (tutaj chodzi przede wszystkim o zdrowie podróżujących).

Aby uniknąć przegrzania silnika warto również zwracać uwagę na układ chłodzenia. Wskaźnik temperatury oleju wkraczający na czerwone pole może zwiastować awarię jednostki napędowej. Żeby ustrzec się tego typu problemu powinieneś wymieniać płyn chłodniczy w odstępach co 3-4 lata, co 40-50 tys. km przebiegu lub wedle specyfikacji podanej w książeczce pojazdu.

Pamiętaj również o płynie hamulcowym, wymianie klocków i tarcz hamulcowych. Sprawny układ hamowania jest podstawą bezpiecznej jazdy! Chyba nie musimy wspominać o odpowiednim ogumieniu, prawda? Opony, jedyny element mający kontakt z podłożem podczas jazdy, są ogromnie ważnym czynnikiem wpływającym bezpośrednio na nasze bezpieczeństwo. Należy regularnie sprawdzać ich stan zewnętrzeny oraz kontrolować ciśnienie w oponach i w razie potrzeby je wymienić/dopompować. No i koniecznie zmień obuwie tak swoje jak i samochodu kiedy pojawi się ryzyko opadów śniegu!

Na minimalizację eksploatacji samochodu masz wpływ również bezpośrednio jako jego kierowca. Płynna, bezpieczna jazda bez gwałtownych przyspieszeń czy zahamowań zmniejszy ryzyko usterek nie tylko wyżej wymienionych podzespołów samochodu, ale też skrzyni biegów, sprzęgła czy zawieszenia.

Aby długo cieszyć się zadbanym autem warto również zabezpieczyć lakier odpowiednimi środkami, szczególnie przed sezonem zimowym, kiedy drogi posypane są agresywną solą. Wszelkie ogniska korozji należy możliwie najszybciej eliminować aby zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu.

Pamiętaj też o konieczności wykonania regularnego, corocznego przeglądu technicznego pojazdu.

Podsumowując, pamiętaj aby:

  • co roku wykonać przegląd techniczny pojazdu,
  • kontrolować poziomu płynów, przede wszystkim oleju, płynu hamulcowego i chłodniczego,
  • kontrolować stan opon i zmieniać je w zależności od warunków na drodze,
  • regularnie sprawdzać stan hamulców,
  • zabezpieczać odpowiednio lakier,
  • JEŹDZIĆ BEZPIECZNIE!

Jeżeli zastosujesz się do tych porad, to twoje auto ma szansę towarzyszyć ci jeszcze przez wiele lat, oszczędzi ci wielu niespodziewanych wydatków związanych z naprawami czy wzywaniem pomocy drogowej, a przede wszystkim zapewni ci bezpieczeństwo podczas jazdy.

Kategorie: Porady

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *