1. Prowadź samochód efektywnie, nie efektownie

Może się to wydawać oczywiste, ale korek w drodze do lub z pracy sprawia, że często hamujemy gwałtownie i ruszając mocno deptamy pedał gazu. Częste hamowanie i przyśpieszanie może mieć duży wpływ na poziom paliwa w naszym baku. Jeśli chcesz oszczędzić, powinieneś jeździć płynnie nawet w korku – prawdopodobnie i tak nie zyskasz wiele czasu wyprzedzając parę aut na przestrzeni kilku kilometrów.

2. Pamiętaj o regularnych przeglądach

Zaoszczędzić możesz również dbając o dobry stan Twojego pojazdu. Regularne przeglądy pozwolą szybko wykryć ewentualne nieszczelności układu paliwowego i naprawić je zanim staną się bardzo uciążliwe. Co więcej, warto zawsze używać oleju silnikowego rekomendowanego przez producenta – oleje wysokiej jakości mogą zwiększyć wydajność paliwa nawet o 1-2%!

3. Regularnie pompuj opony

Zużycie paliwa znacznie zwiększa się, jeśli nasz pojazd ma niedopompowane opony. Możesz dodać parę kilometrów na każdym litrze paliwa dbając o odpowiednie ciśnienie. Prawidłowe wartości zazwyczaj znajdują się przy drzwiach od wewnątrz lub alternatywnie w książeczce pojazdu.

4. Wymień filtry powietrza

Silniki z zabrudzonymi lub przytkanymi filtrami powietrza pracują znacznie ciężej niż silniki z czystymi filtrami. Warto więc zadbać o regularną wymianę filtrów i dłużej cieszyć się sprawną jednostką napędową – a przy okazji znów oszczędzić!

5. Wyciągnij niepotrzebne, ciężkie rzeczy

Im pojazd jest cięższy, tym trudniej jest pokonać opory fizyczne i wprawić go w ruch. Ciężkie pojazdy zawsze mają większe spalanie ponieważ ich silniki muszą pracować zdecydowanie ciężej. Upewnij się, że to co przewozisz na kanapie i w bagażniku jest faktycznie niezbędne. Pozbycie się nadmiernego balastu pozwoli silnikowi łatwiej napędzić samochód, co wpłynie również na niższe spalanie.

6. Załatw kilka rzeczy za jednym wyjazdem

Rozsądne planowanie spotkań, wypadów do sklepu czy banku i innych drobnych przejażdzek pozwoli Ci oszczędzić czas i pieniądze. Warto połączyć kilka mniejszych wyjazdów w jeden jeśli to możliwe. Dzięki temu nawykowi zaoszczędzimy wiele cennych kilometrów.

 

Jeśli z jakiegoś powodu zabrakło Ci paliwa na drogach Trójmiasta – daj nam znać! Nasza pomoc drogowa zjawi się wkrótce i pomoże Ci wyjść z opresji w parę chwil.

Kategorie: Porady

1 Komentarz

Mariusz · 12 lutego, 2020 o 10:31 am

Super artykuł na pewno będę stosował się do tych zasad.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *