Awaria samochodu zawsze zaskakuje nas w najmniej oczekiwanym momencie. Niezależnie czy przydaży nam się to na parkingu, w trasie czy w garażu, nadchodzi czas kiedy musimy skorzystać z usług auto lawety aby przetransportować swój pojazd do warsztatu. Istnieje kilka rodzajów lawety, z których każdy ma swoje unikalne zastosowania i zalety. Wystarczy tylko zdefiniować, który rodzaj jest nam aktualnie potrzebny.

Oto 4 rodzaje lawet wraz z ich zastosowaniami:

1. Laweta z platformą.
Lawety z platformą są najpowszechniejszym i najczęściej używanym typem pojazdów pomocy drogowej na świecie. Ten rodzaj lawety wyposażony jest w platformę sterowaną hydraulicznie, dzięki czemu bardzo ułatwia wprowadzenie oraz wyprowadzenie przewożonego auta. Równie pomocny okazuje się w przypadku samochodów uszkodzonych lub powypadkowych, a także przy transporcie gabarytowym, np. łodzi. Jest to najbezpieczniejszy rodzaj lawety.

2. Laweta ze zintegrowanymi najazdami.
Lawety ze zintegrowanymi najazdami są szeroko używane przy transporcie wielkogabarytowym. Dzięki nim można transportować ciężarówki i busy. Posiadają również dodatkowe osie i ramię schowane w korpus, które zapewniają stabilizację i siłę.

3. Laweta łańcuchowo-hakowa
Lawety łańcuchowo-hakowe są używane do transportu wszelkiej maści ładunków. W przeszłości były znacznie popularniejsze, jednak siła nacisku jaką generował ten sposób transportu sprawiła, że są znacznie mniej popularne. Dodatkowo warto mieć na uwadze, że łańcuch może uszkodzić lub porysować transportowany pojazd, więc zaleca się używać tego typu lawety jedynie do transportu aut na złomowsiko, gdzie są zresztą wciąż dosyć powszechne.

4. Laweta z windą
Lawety z windą posiadają mechanizm podobny do lawet łańcuchowo-hakowych, z tym że wykorzystują metalowe jarzmo zamiast łancucha i dzięki temu powodują znacznie mniejsze uszkodzenia wobec transportowanego samochodu. Jarzmo jest zakrzywione pod tylnie lub przednie koła, pneumatyczna wciągarka lub winda hydrauliczna unoszą tył lub przód pojazdu aby unieść go ponad ziemię i wciągnąć. Tego typu laweta nie jest tak bezpieczna jak laweta platformowa, ale za to jest nieco tańsza.

Jeżeli potrzebujesz skorzystać z usług autolawety na terenie Sopotu, Gdańska lub Gdyni – koniecznie do nas zadzwoń!

Kategorie: Usługi

1 Komentarz

Daniel · 14 stycznia, 2020 o 5:49 pm

Ciekawe podejście do tematu. Dobrze się czyta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *