Holowanie lawetą większości z nas kojarzy się raczej jednomyślnie – samochód uległ awarii, która uniemożliwia dalszą jazdę, więc zostaje wciągnięty i przetransportowany do warsztatu lub miejsca, w którym będzie oczekiwał na dalsze działania nie utrudniając ruchu drogowego. Oczywiście jest to podstawowe zadanie tego typu pojazdów, natomiast zakres możliwości, jakie oferują nam takie usługi wychodzi daleko poza kwestie pomocy drogowej. Oto przykłady sytuacji, w ktorych warto wezwać lawetę i oszczędzić sobie nerwów i pracy:

1) Transport niezarejestrowanego pojazdu.
Jeżeli dopiero co nabyliśmy nowe auto lub sprowadziliśmy samochód spoza granic naszego kraju koniecznie musimy zapoznać się z przepisami dotyczącymi użytkowania pojazdów niezarejestrowanych. W przypadku kupna auta z drugiej ręki mamy zgodnie z literą prawa 30 dni na przerejestrowanie go, w tym czasie możemy go używać pod warunkiem posiadania ważnej polisy OC.
Nieco inaczej ma się sprawa z pojazdami nabytymi poza Polską – zostają one dopuszczone do ruchu na okres 30 dni pod warunkiem, że auto nie było wyrejestrowane w kraju pochodzenia. Jeżeli było, konieczne będzie wykupienie tablic wyjazdowych i krótkoterminowego ubezpieczenia lub skorzystanie z usług przewozu takiego pojazdu lawetą.

2) Transport pojazdów do salonów i na imprezy
Usługi przewozu pojazdu są również szeroko wykorzystywane do dostarczania samochodów do salonów, które później je sprzedają. Dotyczy do w szczególności nowych egzemplarzy, które do momentu sprzedaży nie są rejestrowane i za wszelką cenę unika się 'nabijania’ w nich kilometrów.
Jeśli chodzi o imprezy, to większość aut przeznaczonych do driftu, wyścigów czy też na wystawy (np. zabytków) nie posiada homologacji na poruszanie się po drogach z racji dużej ilości dokonanych w nich modyfikacji. Tego typu pojazdy również dowożone są przy pomocy transportu lawetowego.

3) Transport mienia innego niż pojazdy.
Lawety wykorzystuje się też do przewozu rzeczy gabarytowych takich jak meble, artykuły budowlane, duży sprzęt AGD/RTV czy sprzęty budowlane. Warto jednak zaznaczyć, że każdy przewożony ładunek musi być odpowiednio zabezpieczony, dlatego przed wezwaniem pomocy drogowej warto upewnić się telefonicznie, czy dany pojazd ma możliwość podjęcia i zabezpieczenia takiego ładunku.

Jak widzisz, laweta jest pojazdem bardzo wszechstronnym i skorzystanie z oferowanych przez nią usług może pomóc Ci w bardzo wielu codziennych zdarzeniach. Jeżeli masz jakieś pytania odnośnie transportu, potrzebujesz wyceny lub porady fachowca – zadzwoń do nas, bardzo chętnie odpowiemy na Twoje pytania!


0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *