Kupno samochodu jest jedną z największych decyzji finansowych jakie podejmujemy w życiu i niezdając sobie sprawy z dużej odpowiedzialności płynącej z posiadania auta ta decyzja może okazać się fatalna w skutkach jeśli odpowiednio nie zadbamy o stan techniczny pojazdu.
Według ekspertów comiesięczne, prewencyjne weryfikowanie stanu pojazdu jest konieczne nie tylko w celu przedłużenia jego żywotności, ale także aby zoptymalizować wydajność paliwa i utrzymać samochód na 'tip-top’. Niestety, nawet regularne kontrolowanie nie da nam 100-procentowej pewności, że unikniemy nieprzyjemnych zdarzeń na które nie mamy wpływu jak np. nieumyślne przejechanie po ostrym przedmiocie powodujące 'kapcia’, dysfunkcja silnika lub losowe zdarzenie na drodze. Podczas kiedy naprawa nieprzewidzianych awarii na własną rękę jest niekiedy możliwa, to warunki drogowe i używany sprzęt mogą sprawić, że będzie bardzo niebezpieczna. Często znacznie bezpieczniej jest skontaktować się z lokalną pomocą drogową o dobrej reputacji – fachowcy zazwyczaj docierają w przeciągu kilkunastu minut.
Samodzielne naprawy, które mogą być niebezpieczne:
Wymiana opon
Coraz częściej słyszymy o wysokiej jakości, super-twardych i nowoczesnych oponach, które pojawiają się na rynku, jednak w dalszym ciągu technologia ta nie jest na tyle rozwinięta aby zapewnić nam, że gwóźdź lub szkło na jezdni nie przebije naszego ogumienia. Proces wymiany opony jest stosunkowo prosty, jednakże poprawne przeprowadzenie go zajmuje trochę czasu osobie niewprawionej przez co narażamy na poboczu swoje bezpieczeństwo skupiając się na tym, aby nie uszkodzić zakładanej opony.
Jak powszechnie wiadomo jezdnia ani pobocze nie są miejscami bezpiecznymi – nawet nawet najostrożniejsi z nas mogą paść ofiarą innego kierowcy, który znacznie przekracza prędkość i może stracić panowanie nad pojazdem. Biorąc pod uwagę lokalizację, dostępność i zatłoczenie na drodze, przy której przydarzyła się awaria, należy dokonać obiektywnej oceny bezpieczeństwa i podjąć samodzielną wymianę tylko wtedy, kiedy nic nam nie zagraża. W przeciwnym razie nie ryzykuj – zadzwoń po pomoc drogową lub lawetę. Profesjonalne wyposażenie, duże doświadczenie i umiejętność fachowego zabezpieczenia miejsca naprawy sprawią, że w mig pozbędziemy się problemu bez obaw o swoje życie.
Dowóz paliwa
Współczesne samochody w znacznej większości posiadają system powiadamiania o niskim stanie paliwa, jednakże niekiedy wystarczy chwila nieuwagi lub błędne oszacowanie pozostałej do celu ilości kilometrów aby utknąć w najmniej spodziewanym miejscu bez możliwości odpalenia auta.
Łatwą metodą na uniknięcie takiego zdarzenia wydaje się być wożenie zapasowego kanistra z benzyną w bagażniku, jednakże należy mieć na uwadze, że tego typu środki są skrajnie łatwopalne, szkodliwe i trudne do wyczyszczenia – jedna pomyłka może skończyć się wizytą w salonie piorącym tapicerkę, zatruciem oddechowym lub w wyjątkowych sytuacjach nawet śmiercią w skutek wybuchu. Pamiętajmy, że w takiej sytuacji zawsze możemy wezwać pomoc drogową, która za niewielką opłatą dostarczy nam dobrze zabezpieczone paliwo i pomoże w sposób bezpieczny zasilić nasz bak.